Csokis-meggyes babatorta
Elérkezett a napja, hogy elkészítsem az első és legfontosabb tortát, ami ennek az egész tortadekorálás hobbinak az elindítója volt anno.
Az ünneplés kiválóan sikerült, az ünnepelt belapátolta a neki kiszabott adagot, és ette volna még tovább is, ha meg nem akadályozzuk benne. :) Szépen összemaszatolt mindent, ahogy azt kell, utána vághattuk is volna be a kádba egyenest, ha előrelátóan nem készülünk elő megfelelő mennyiségű törlőkendővel. :)
A tortácska természetesen fondantbevonattal készült, de azzal az elgondolással, hogy azt nem eheti meg, így az elfogyasztás előtt egyszerűen csak lehúztam róla.
A figurák az Őt éppen ezidőtájt körülvevő kis játékok másolatai, utólagos engedelmetekkel a pillepalackot nem formáztam meg... :DDD
Kicsike volt a torta, ezért csak ez a négy figura fért rá, plusz a kis méhecskék, mert azok lógnak a pelenkázója fölött.
A torta elkészítését hosszas kísérletezgetés előzte meg, mivel az volt a koncepcióm, hogy csak olyan dolog kerüljön bele, amit már eddig is kóstolt. Egyelőre kerüljük a finomlisztet, a cukrot, és minden olyan élelmiszert, amivel még bőven ráér a találkozni, így ezen elvek alapján kellett tésztát és krémet kiagyalni.
Többhelyütt találtam recepteket és ajánlásokat első szülinapos babatortákhoz, meglehetősen ellentmondásos információkkal. Nálam a védőnői ajánlást és a saját elgondolásaimat kellett értelmes módon összeegyeztetni, így erősen megnehezítettem a saját dolgomat, mivel szerettem volna, ha nem csak egészséges lesz, hanem finom is.
A torta alapja egy teljes kiőrlésű lisztből készített kevert tészta lett, szándékosan nem írok piskótát, mert nekem a hagyományos úgynevezett bécsi massza jelenti a piskótát, kevert tészta semmi esetre sem.
Tehéntejet sem kap a kölök egyelőre, ezért úgy gondoltam, hogy rizstejből készítem a krémet, mert rizst már eszik egy ideje, szójából vagy más növényi alapanyagból készült tejet viszont az esetleges allergizáló hatás miatt inkább nem használnék. Mivel mascarponét is lehet készíteni házilag, gondoltam rizstejet is tán, és lám, valóban létezik rá mód, az internet csodája, hogy ezt is megleltem. Többek közt ITT is van egy leírás, de én nem barnarizsből készítettem, hanem normál fehér rizsből. Ezt tettem azután a tésztába és a krémbe is.
Az édesítést gyümölcscukorral oldottam meg, mert úgy okoskodtam, hogy ha már úgyis jó ideje eszik gyümölcsöt, ezzel az élemiszerrel közvetlenül találkozik és amúgy is minden jobb a finomított kristálycukornál. Tudom, hogy ez a vércukorszintet egész másképp szabályozza, de neki egész minimális került csak bele, hiszen az ő ízlelőbimbói még nincsenek úgy "elcsökevényesedve", mint a mieink, és ilyen szintű édesítést is fog értékelni. :)
Szüleim ragaszkodtak hozzá, hogy csokikrém is legyen, mert nagy családi látványosság volt, mikor tesómmal egyéves korunkban jól összekentük magunkat vele. Nem igazán szeretném idő előtt rászoktatni őt a csokizásra, illetve a csoki allergizáló is lehet, ezért utánajártam, hogy milyen veszélyei lehetnek ennek. Mint kiderült, valójában a kakaó, mint olyan, natúr állapotában a legritkább esetben allergizál, inkább a csokiban lévő egyéb adalékanyagra szoktak a gyerekek allergiásak lenni. Így hát a krém az említett rizstejből, kakaóból és kevés fruktózból készült. (A csokiallergiára vonatkozó információimat többek között Innen szereztem.)
Az első szülinapra készülő tanácstalan kismamák kedvéért leírom a részletes elkészítési módszeremet, hátha épp az én receptem lesz valakinek szimpatikus és segíthetek vele.
Csokis-meggyes babatorta
Hozzávalók a tésztához:
8 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
6 dkg kávédarálóban finomra darált teljes kiőrlésű zabpehely
1 teáskanál szódabikarbóna
1 teáskanál sütőpor (bioboltos)
6 dkg gyümölcscukor (fruktóz)
130-150 ml rizstej
fél citrom leve
3 evőkanál olaj
A torta tésztáját úgy szerettem volna elkészíteni, hogy minél omlósabb és morzsálódósabb legyen, ne nagyon legyen szükség rágásra, inkább csak olyan majszolható állagot szerettem volna elérni. Ezért került bele a zabpehely darálva, ez sokat lazított a tésztán. Ha valakinek van otthon, zabpehelylisztet is használhat, de lehet, hogy azzal azért kicsit tömörebb lesz, így inkább ezt a kávédarálós változatot ajánlom.
A hozzávalókat a leírás sorrendjében egész egyszerűen összekeverjük, míg kissé folyós állagot nem érünk el, ha túl tömör, lehet még hozzá folyadékot adagolni.
Én kis jénai edénykében sütöttem úgy, hogy az aljára egy kerek tapadásmentes sütőpapírt vágtam, majd előmelegített sütőben, közepes lángon tűpróbáig sütöttem. A teteje meglehetősen barna lesz, de ettől nem kell megijedni, csak a teljes kiőrlésű liszt miatt ilyen. Kis pihenés után az oldalát egy vékony pengéjű késsel meglazítjuk, kifordítjuk egy deszkára, lehúzzuk róla a sütőpapírt, és hagyjuk kihűlni. Én ezt most külön laponként sütöttem, mert három ilyen edénykém is van, de egyben is mehet, kihűlés után csak lapokra kell vágni. Az én kis tésztám egy kb 15 cm átmérőjű, 5 lapból álló minitorta lett.
Hozzávalók a csokikrémhez:
2 dl sűrűre főzött házi rizstej,
1 evőkanál kakaó
1 csapott evőkanál gyümölcscukor
kb 1 evőkanál étkezési keményítő
A kakaót elkeverjük a fruktózzal, az étkezési keményítővel és a rizstejjel, majd közepes lángon főzve folyamatos kevergetés mellett besűrítjük. Ha nem elég sürű, ki lehet venni belőle egy-két evőkanállal, majd még egy kis keményítőt adagolni hozzá, és tovább főzni. Ez előfordulhat, ha alacsony a zsírtartalma a kakaónak, vagy gyenge minőségű a keményítő. Én meglehetősen sűrű rizstejet készítettem, ezért jó lett az állaga, de miután kihűlt, még sokat keményedik. Míg hűl a krém, időnként keverjük meg.
Hozzávalók a meggyzseléhez:
1 dl apróra turmixolt meggy
kb 2 evőkanál meggylé
1 csapott evőkanál gyümölcscukor
1 csapott evőkanál étkezési keményítő
A meggyet tegyük fel egy kis edényben melegedni a fruktózzal, közben a meggylével keverjük ki az étkezési keményítőt csomómentesre. Amikor már kicsit gyöngyözik a meggypép oldala, vegyük vissza a lángot és keverjük hozzá a keményítőt, majd addig kevergessük, míg ez is besűrűsödik. Tegyük félre hűlni.
Ha már mindkét krémünk kellően kihűlt, a krémeket felváltva használva töltsük be vele a tortácskát és tegyük a hűtőbe. Én körbekanyarítottam egy sütőpapírral, amit csipesszel fogtam össze, hogy ne csússzanak szét az emeletek, míg összedermed a tészta a krémmel. A csokikrémből maradt még annyi, amennyivel a tortácska tetejét és oldalát is át tudtam kenni, így ha valaki nem készít rá bevonatot, önmagában is maradhat így, akkor csak a tetejét kell egy kicsit megdíszíteni maradék meggyel, vagy gyümölcsökből kivágott kis díszítőelemekkel, kinek, mi tetszik.
Nekem egy éjszakát állt a hűtőben, reggelre jól beszívta a tészta a csokikrém nagy részét, így extra porhanyós lett, a gyerkőc minden gond nélkül szét tudta trancsírozni és segítség nélkül bekajálni. Védőöltözet javasolt! :D